fbpx

Dřevěná terasa porazila WPC prkna

Do moderní zahrady neodmyslitelně patří posezení s rodinou a známými na terase. Rozhodujete se, jaký materiál použít? Hledáte spolehlivé rady ověřené zkušenostmi od skutečných uživatelů? Nabízíme vám srovnání dvou nejpoužívanějších terasových materiálů: terasa z přírodního dřeva a WPC terasová prkna. Jaké nečekané výhody a nevýhody s sebou nesou jednotlivé materiály?

Při výběru terasových prken je třeba myslet na:

  • Využitelnost v praxi
  • Estetickou stránku
  • Finanční náklady
  • Životnost
  • Nároky na údržbu
  • Vliv na životní prostředí

dřevěná terasa porazila wpc deskyDřevěná terasová prkna

Z domácích dřevin (které jsou cenově nejvýhodnější) se s největší oblibou využívají smrk a modřín. Standardně se vyrábějí dva typy terasových profilů: s protiskluzovými drážkami (vroubkované) nebo hladké. Dřevěné terasy potěší oko svým přírodním a nenapodobitelným vzhledem a nadčasovým designem.

Přírodní dřevo má nádhernou strukturu, dřevnaté boule a i když je svým vzhledem nedokonalé, působí uklidňujícím dojmem a pohled na něj bude vždy připomínat nedotčenou přírodu. Dodávají terase pocit tepla, přirozenosti a jedinečnosti. Navíc každá dřevina má svoji charakteristickou, nenapodobitelnou kresbu, barvu a vůni. Největší nevýhodou přírodního dřeva je jeho postupné stárnutí, což lze výrazně zpomalit pomocí kvalitních nátěrů a pravidelným ošetřováním (jednou za 3-5 let). Prodej dřevěných terasových prken zde.

wpc nebo drevena prknaWPC terasová prkna

WPC (PVC) terasová prkna se vyrábějí smícháním polymerujícího plastu, dřevěné moučky a jemných pilin. Třeba si dát pozor na to, aby byl dodržen správný poměr jednotlivých složek 50% na 50%. Jedná se o značně dražší variantu materiálu oproti přírodnímu dřevu. Vysoká očekávání dokáže naplnit jen kvalitní, cenově méně dostupný materiál. Na trhu najdete také spoustu levných dřevoplastových produktů, ty však nebudou splňovat požadovanou kvalitu. Levnější varianty vypadají po první zimě zničeně jak kdyby měly několik let. Po nějaké době dokonce vyblednou a nelze je znovu natřít či renovovat.

Výrobci se snaží napodobit vzhled dřeva, ale rozdíl je na první pohled patrný. Během horkých letních dnů si bosý na terase určitě neposedíte. Terasu z WPC desek je třeba pravidelně a důkladně mýt vysokotlakým čističem alespoň 2x do roka.

Proč si zvolit raději dřevěná terasová prkna než WPC?

1. Nepřehřívají se. Terasy z přírodního dřeva mají oproti WPC deskám 1 obrovskou výhodu – na slunci se nepřehřívají a lze po nich kráčet i ve středu července, aniž byste si spálili nohy. Můžete na nich klidně ležet, děti si na nich mohou bez problémů hrát a domácím mazlíčkům nespálí bříška tlapek.

2. Je to 100% rozložitelný materiál. Dřevěná terasa ze smrku nebo červeného smrku je 100% přírodní, ekologický materiál, který nezatěžuje životní prostředí a je plně rozložitelný. Spousta lidí se nesprávně domnívá, že koupí plastové terasy chrání lesy a přírodu. To ovšem není pravda. S takovým umělým materiálem se neumí naše planeta vypořádat a tak končí na skládkách a v mořích. V současnosti je velmi znepokojujícím faktem i objev mikroplastů v lidských, zvířecích a rostlinných organismech.

3. Přírodní dřevo má prokazatelné antibakteriální účinky. Bylo provedeno několik testů na přítomnost bakterií na povrchu smrkového dřeva v porovnání s WPC „dřevem“. Povrch z WPC měl na sobě výrazně větší množství škodlivých bakterií v porovnání s povrchem z přírodního dřeva a to je i důvod, proč se smrkové dřevo často využívá jako obklad moderních nemocnic a zdravotnických zařízení.

4. Blahodárně působí na psychiku. Je vědecky dokázáno, že přírodní dřevo působí na lidskou psychiku uklidňujícím dojmem, zda si to uvědomujeme nebo ne. Zajímavé je, že to neplatí pouze během procházky lesem, ale také v případě, že se dřeva dotýkáme v interiéru (dřevěný obklad) nebo když po něm kráčíme (dřevěná terasa nebo dřevěná podlaha).

5. V případě pádu, není dopad tak tvrdý jako na plastové desky. Pokud jste nešikovný „dvojnožec“ nebo máte malinké dítě učící se chodit, tuto maličkost určitě oceníte. Dřevo je poměrně měkký materiál a z toho důvodu je příjemnější na něm ležet, sedět a dokonce i padat 😀

6. Přírodní dřevo snadno schne. Tato vlastnost se na první pohled zdá být nepodstatná, nicméně zkušenosti majitelů zahrad říkají jasně. Po silném dešti, který je v letních vedrech běžný, se na WPC terasových deskách vytvářejí velké louže, které musíte buď ručně vysušit nebo počkat den/dva dokud nezmizí. Naopak přírodní dřevo schne rychle a dokáže pohlcovat vlhkost, což se osvědčí zejména u teras u bazénu.

7. Při správné údržbě má příroda vyšší životnost než plast. I když většina výrobců WPC terasových prken uvádí jejich životnost na 20-25 let, zkušenosti reálných zákazníků poukazují na něco úplně jiného. Terasa ze smrkového dřeva je ověřená jistota, která při troše péče vydrží minimálně tolik jako WPC (ne-li víc).

8. WPC desky nelze renovovat. Přírodní dřevo umíme po čase kdykoliv „vynovit“, změnit jeho barvu, či zabrousit v případě jakéhokoli poškrábání. WPC desky tak snadno renovovat nelze, takže v případě, že se vám WPC terasa poškodí, je její renovace složitá a obvykle je třeba celé desky vyměnit.

Přihlížeje na všechna pro a proti, z dlouhodobého hlediska se stále více vyplatí používat 100% přírodní recyklovatelný materiál, který připomíná pobyt na chatě v přírodě.

A co si budeme říkat: „Dřevo je dřevo…“

Naše nabídka zde.

Ohodnoťte stránku