fbpx

Dřevěné obklady jsou trendem. Vedle interiérů bývají dnes hitem i v exteriéru. Uvnitř domů a bytů se dnes jako moderní obklad ze dřeva uplatňuje vedle klasického obkladu z palubek i velkoplošný z překližky, vnějšek domů stále častěji zdobí dřevěné fasády.

Dřevo je jeden z nejkrásnějších materiálů, který dává našemu bydlení punc přírodnosti i originality. Mnozí z nás do jiných materiálů jít ani nemohou. K levným napodobeninám máme averzi. Nic nepřekoná krásu dřeva. A architekti na moderních stavbách ukazují, že i tak tradiční materiál, jako dřevo a dřevěné palubky, mohou být ne rustikálním prvkem, ale naopak tím hypermoderním.

Jak na dřevěné obklady v interiéru?

Dřevěné obklady do interiéru vždy patřily. Obkladové i podlahové palubky nemohou chybět v podkroví, v rekonstruovaných chalupách, ani v moderních interiérech. Klasické palubkové obklady zdí mimo podkroví již takovým hitem nejsou a spíše se jako obkladový dřevěný materiál uplatňují velkoplošné překližky. V podkroví však často volíme místo sádrokartonu palubky. Do tohoto prostoru patří, snadněji se s nimi pracuje, pokud se potřebujeme z důvodu různých oprav či jiných zásahů dostat pod ně. Aby v interiéru nepůsobily tak rustikálně, je vhodné volit raději barevně světlejší smrk než borovici. Hodí se též různé vosky, které potlačí medový nádech dřeva a z obkladových palubek udělají zcela nový, netradiční a moderní interiérový prvek. Zejména bílý a světle modrý vosk vypadají skutečně skvěle.

Nejsou dřevěné podlahy jako dřevěné podlahy

Oblíbeným interiérovým a též exteriérovým prvkem bývají dřevěné podlahy. Palubkové podlahy jsou skutečně velice odolné. Lze je snadno rekonstruovat. Nemusíte si při broušení po létech hlídat každý milimetr, jak je tomu u moderních vrstvených dřevěných plovoucích podlah. Ty budou sice snadné na pokládku, avšak přece jen náchylnější k poškození podlahy coby celku. Navíc ty dřevěné nejsou nikdy levné. Palubkové podlahy snadno zkombinujete s dřevěnými interiérovými schody i se dveřmi z masivu. Masiv si skvěle rozumí i se sklem, kovem a kamenem.

Se dřevem lze jít, pokud jde o podlahy, i do exteriéru

V exteriéru je důležitý správný výběr dřeva. Terasová prkna se dnes nabízí z odolnějších cizokrajných dřevin. Ani ty však nejsou věčné a jejich ceny mohou být pro mnohé investory nedostupné. Levnějším a přitom kvalitním a odolným řešením je sibiřský modřín. Modřín je obecně sám o sobě naší nejodolnější jehličnatou dřevinou. V tom severském se navíc snoubí i vysoká odolnost s vlastnostmi, které dřevu daly extrémní klimatické podmínky, v nichž strom rostl. Dřevo rostlo výrazně pomaleji a má též vyšší podíl smůly, která dává dřevu vyšší odolnost. Terasová prkna se nabízí hladká i s vroubky, které fungují coby ochrana proti uklouznutí. Dřevěná terasová prkna se hodí do zimních zahrad, na balkony i na terasy.

Dřevěné fasády jako hit

Jestli dnes v architektuře dřevo někde doopravdy boduje, tak jde o dřevěné fasády. Montují se coby odvětrávané fasády. Na dům se tedy neupevňují přímo. Pod obkladem je ještě rošt. Často se dřevo montuje na hliníkové lišty, rošt může být rovněž ze dřeva. Při tomto systému opláštění lze nechat fasádu odvětrávat a současně ji zaizolovat.

Proč se staly tyto fasády takovým hitem? Samozřejmě jedním z důvodů je estetické hledisko. Architekti i investoři je milují. Ozvláštňují moderní novostavby a poskytují i zajímavé řešení při rekonstrukcích. Využívají se třeba tehdy, když potřebujete řešit přístavbu, avšak nechte u starého stavení napodobovat tradiční historickou architekturu. Lepší je moderní přístavu přiznat. A právě pro tyto účely jsou vhodné dřevěné fasády. Oblíbené bývají i při rekonstrukcích a revitalizacích starých stodol na obytné prostory. Milují je ti, kdo hledají alternativní možnosti bydlení, protože se hodí třeba i pro zušlechtění různých drobných staveb, například z oblíbených lodních kontejnerů.

Odvětrávané dřevěné fasády nejsou jen o estetice

Pomáhají vhodně regulovat teplotu v domě. Zatímco v létě zabraňují přehřívání, v zimě naopak izolují. Zlepšují se i akumulační vlastnosti těchto fasád. Dřevěná fasáda poskytuje též velice významnou protihlukovou ochranu.

Svislé nebo vodorovné?

Řada investorů si klade otázku, jestli volit pro fasádu vodorovné, nebo svislé obklady. Obojí má své pro a proti. Vodorovné desky mají moderní design a považují se za novátorské řešení, a to i když už jsou hitem několik let. Jejich údržba však bývá složitější. Více se v jejich spárách usazují mechy a fasáda je též citlivější k deštivému počasí. Svislé obkladové desky s tímto problémem nebojují.

S mezerami nebo bez?

Obklady s mezerami nabízí moderní design. Snadněji však pod ně pronikají nečistoty, voda a též hlodavci. Na druhou stranu díky mezerám lépe pod obkladem cirkuluje vzduch. Nedochází tak ke vzniku plísní.

Vyberte si správně materiál pro dřevěný obklad domu

Smrkové desky z českého smrku nejsou pro venkovní obklady příliš vhodné. Jejich životnost se pohybuje mnohdy v rozmezí pouhých 5 až 10 let. O něco lépe je na tom borovice a modřín. Opět je však z cenově dostupných řešení ideální sáhnou po sibiřském modřínu. Má znatelně lepší než naše dřeviny. Dřevo je tvrdším a s vysokým obsahem smůly. Skvěle odolává našim povětrnostním podmínkám.

Obkladový profil dá vzhled vaší fasádě

Obkladové palubky se vyrábí v různých profilech. Tradiční je profil klasik dodávaný v různých šířkách desek od 96 až po 240 mm. Oblíbené jsou obkladové profily Tatran, které imitují spáru mezi trámy, přesto jde o uzavřenou drážku na desce. Oblouk nabízí srubové profily D. Moderními profily jsou Rhombus profil a Rhombus zkosený.

Ohodnoťte stránku