fbpx

Interiér domu by měl být především příjemný pro majitele. Zařizování, vybavení a výběr materiálu je vždy individuální. Podlaha v bytě nebo v domě potřebuje nejen péči, ale správnou volbu při výběru materiálu. Jde totiž o nejzatíženější část domu a je tedy více než důležité, aby majitel při rozhodování zvolit správně. Dřevěná podlaha je stálicí na trhu a nevytlačila ji ani konkurence v podobě imitace dřeva. Laminát je sice moderní a osvědčil se zejména v bytových domech, ale i zde se najdou nedostatky. Korkové podlahy se zase nedají renovovat. Podlahové palubky mají mnoho pozitivních vlastností a díky své přirozenosti se mohou pyšnit i názvem ekologické.

Jaká vlastně je dřevěná podlaha

Dřevo bylo odjakživa velmi kvalitním stavebním materiálem a lidé jej používali nejen pro realizaci podlahy v domě. Jde o obnovitelný materiál, který se může pyšnit svou pevností, snadnou manipulací, a především originální strukturou. Dřevěné podlahové palubky vypadají dokonale především ve venkovských domech, jako jsou sruby nebo roubenky. Jsou přirozeně krásné a dodávají interiéru útulnost. Někdo ovšem zastává názor, že takové podlahy jsou ve srovnání například s laminátovou podlahou velmi jednoduché. Člověka pak z omylu vyvede praktická ukázka dřevěné podlahy, která ukazuje, jak dokonalé dřevěné podlahy jsou. Mohou být zhotoveny z nejrůznějších druhů dřevin, a to i těch exotických. Dřevěné podlahové palubky se rovněž hodí i na venkovní terasy. Taková terasová prkna se musejí samozřejmě ošetřit speciálními nátěry a lazurami. Prodlužuje se tím jejich životnost.

Mnoho lidí je přesvědčeno, že dřevěná podlaha se po vyschnutí a po určité době zdeformuje, popraská a je potřeba opatřit si podlahu novou. Každé dřevo musí být řádně vysušeno, a pokud se jedná o pokládku podlahy, je třeba mít na paměti, že musí být vysušený i podklad. Problémy by se mohly rovněž vyskytnout i v případě, že je v místnosti nestabilní mikroklima s častými změnami vlhkosti a teploty.

Kvalitní dřevo na palubky

Materiál pro podlahové palubky musí být kvalitní a dobře opracovaný. Nejvhodnější jsou palubky ze severské borovice, severského smrku nebo červeného smrku. Jde o nejkvalitnější dřevo, které se vyznačuje především svou odolností. Vzhled podlahových palubek se v průběhu let s pravidelnou údržbou téměř nemění. Dřevěné palubky jsou univerzální, harmonicky se hodí do každého stylu interiéru a jejich vzor závisí na zvoleném druhu dřeva. Různé druhy dřeva mají jedinečný odstín, který lze navíc ještě zvýraznit pomocí specializovaných laků. Moderní barvy a laky jsou pro člověka zcela neškodné a obecně mohou plnit řadu ochranných funkcí, které pomáhají udržovat vaši podlahu ve skvělém stavu.

Severská borovice

Jedinečnou vlastností je její životnost. Zdravý strom se dožije dokonce až 400 let. Fyzikální a mechanické vlastnosti severské borovice, ale i jiných dřevin pocházejících ze severu, splňují požadavky na stavební materiály. Mají zvýšenou pevnost, odolnost vůči škůdcům a dřevo má daleko méně suků. Pořizovací cena borovice je nižší než u ostatních druhů dřeva. Textura borovicového dřeva se dále vyznačuje jednotností, tvrdostí, hustotou, nízkou elasticitou, odolností vůči různým biologickým vlivům a pryskyřičnatostí. Borovice je mnohem méně náchylná k deformaci během sušení než listnaté stromy.

Severský smrk

Stejně jako severská borovice je i smrk z této oblasti velmi odolnou dřevinou se skvělými vlastnostmi. Velmi dobře odolává mrazivým teplotám, je měkčí a hustší, a to díky pomalejšímu růstu. Jeho strukturu tvoří menší suky, které nevypadávají, jemná textura a bílá až nažloutlá barva. Kvalita dřevěných palubek pak závisí od sušení dřeva. Z hlediska odolnosti proti biologickému poškození je smrk řazen mezi středně odolné druhy. Cena smrkových palubek je velmi příznivá.

Červený smrk

Domovem tohoto druhu stromu je severovýchodní část Severní Ameriky. Je to stále zelený strom, jehož dřevo je mírně pryskyřičné, světlé, měkké, s lehkým červeným nádechem. Patří ovšem do dražší skupiny dřevin. Podlaha z takového dřevěného materiálu oplývá nejen pevností a stabilitou, ale i dlouhou životností. Místnost tak působí velmi vznešeně a elegantně.

Ohodnoťte stránku